Екс-заступниця Полтавського міського голови Світлана Нестуля не подала декларацію після звільнення, бо приховує корупційні доходи

413798

Скандальна історія розгортається у Полтаві. У квітні 2020 року за власним бажанням екс-заступниця міського голови з гуманітарних питань Світлана Нестуля пішла з посади нібито за станом здоров’я. Перед звільненням вона не подала декларацію, але в попередніх декларувала отримання доходу від проєктів, профінансованих з міського бюджету. 


Світлана Нестуля була обраною у 2015 році депутаткою Полтавської міської ради 7-го скликання від Полтавської міської організації політичної партії «Рідне місто». Заяву Світлани Нестулі  про звільнення ухвалили на сесії міської ради 12 червня 2020 року.

Вона до останнього була у верхівці партії Олександра Удовіченка, а нині балотується від партії «Слуга народу». Висунення Світлани Нестулі відбулося на партійній конференції обласної організації партії «Слуга народу» 19 вересня. Однак на той момент Світлана Нестуля перебувала в  політраді міської організації партії «Рідне місто», про що свідчать відомості із Єдиного реєстру громадських формувань.

Перед звільненням вона не подала декларацію.

Декларація перед звільненням подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону», – зазначено у чинній редакції Порядку. Суб’єкт декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, має подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями – з 1 січня року, в якому відбулося звільнення, по день фактичного звільнення.
Що ж такого може приховувати Світлана Нестуля?

Полтавська громада нараховує, як мінімум, три джерела корупційних надходжень. 

Фінансування з міського бюджету проєктів для приватного вузу, де ректором є її чоловік. Перебуваючи на впливовій посаді у міськраді, Світлана Нестуля заснувала проєкт «Університет третього віку», на який її родина і колектив ПУЕТ почали витягувати кошти з міського бюджету. До речі, її син – Юрій Нестуля є засновником громадської організації «Інститут аналітики та адвокації», яка реалізовує різні проекти за грантові кошти і декларує…  боротьбу протидії корупції. Також він заснував ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини» з ПУЕТівською пропискою, де виконавчим директором призначив свою матір. Згодом її на цьому місці замінить Інна Чайка, яка стане директоркою УТВ.

Як зазначали ініціатори проекту для видання «ЗМІСТ», «фінансове забезпечення реалізується силами вишу, але в подальшому планують долучити партнерів і спонсорів. Щодо залучення політичних сил та представників різних партій, то зі слів, керівництва УТВ, такої співпраці не буде. За час існування проекту – а це лише кілька місяців – пропозиції від представників політичної еліти уже надходили, але їх не прийняли принципово. Навчальний процес реалізується з допомогою викладачів ПУЕТу та інших Полтавських вишів, студентів, що виявили бажання долучитися до проекту на волонтерських засадах. Зокрема, в організації навчального процесу задіяні майже всі топ-менеджери університету. Формуванням академічних груп та проведенням консультацій займається Лариса Діденко – заступник директора Університету третього віку. Організовує діяльність університету Наталія Педченко – професор кафедри фінансів, перший проректор. Щодо складання розкладу та комунікації із викладачами, то це взялася виконувати Наталія Герман – директор науково-навчального центру ПУЕТ». Але це виявилось оманою і проєкт перетворили на бізнес, а місцеві політичні еліти допомагають лоббіювати проєкт.

Спекулюючи на поняттях освіти та саморозвитку полтавців старшого віку, керівництво приватного університету ПУЕТ обґрунтувало важливість реалізації проєкту на базі їх вузу, а не будь-якого комунального закладу, нібито наявністю в закладі «спеціальних умов» для навчання. Насправді ж, нічого особливого в аудиторіях немає, а за те, що літні полтавці, наприклад, подивляться кіно в стінах вузу, адміністрація сумлінно нараховувала плату за оренду приміщення, комунальні послуги і зарплати викладачам.

У 2018 році проєкт переміг у конкурсі «Бюджет участі». Пряма вигода Світлани Нестулі від успіху проєкту задекларована нею особисто – 42,9 тис. грн виплат від ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини».

2019-ого «Університет третього віку» знову взяв участь у конкурсі та переміг, отримавши близько 500 тис. грн. Цим пишається директорка «Університету третього віку» Інна Чайка. Правда, не уточнюється, що левову частку коштів, передбачених на цей проєкт, направляють на оплату оренди в приміщенні ПУЕТ та зарплати топ-менеджерам, які ще зовсім нещодавно декларували свою участь у проєкті як волонтерську. У 2019 році Світлана Нестуля отримала 60,7 тис. грн гонорарів та інших виплат згідно з цивільно-правовими правочинами і 59,6 тис. грн заробітної плати, отриманої за сумісництвом від ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини».

У 2020 році проєкт значився вже як «великий», а отже, його фінансування склало близько 1 млн 400 тисяч грн. І чиновниця мовчить, скільки отримала уже цього року.

Щоб набрати потрібну кількість голосів, ідеологи проєкту змушували голосувати працівників та студентів ПУЕТ. Потім ті дані збирали та оприлюднювали, щоб ніхто не зміг проігнорувати їхнє «прохання». Агітація велась навіть прямо з сайту ПУЕТ.

Як видно зі списку проєктів, до «великого проєкту» для «дорослих», додалися ще два –  «Мала академія юних полтавців» (півмільйона гривень) і проведення молодіжного філософського форуму «Проєкти людяності у постмодернізмі» (дуже цинічно виглядає ідея «говорити з молоддю міста про людські цінності» за 100 тисяч гривень тих самих містян).

Бонусом мав стати ремонт скверу перед все тим же приватним вузом, який навіть не витрачається на благоустрій і маючи свого лоббіста в міськраді, вочевидь, планував перекласти ці витрати теж на кишені полтавців.

Таким чином кошти з міської скарбниці перетікають до кишень членів родини Нестуль. Але ці кошти можна було б не втрачати, а спрямувати на інші потреби міста.
Примушення старшокласників проходити курси підготовки до ЗНО на базі того самого приватного вузу. У 2020 екс-заступниця міського голови Світлана Нестуля, використовуючи службове становище змушувала директорів шкіл міста Полтави привести 11-класиків на курси підготовки до ЗНО (ці курси платні – прим. Ред.). Багато хто під тиском вчителів скористався цією послугою, але якість підготовки до ЗНО обурила чимало батьків, коли вони побачили результати в електронних кабінетах. Питання вже навіть не стоїть у витрачених коштах – втрачений дорогоцінний час. У приватному спілкуванні батьки обурені і навіть не могли подумати, що півкласу (14 осіб) погано склали ЗНО. Усі, хто відвідував курси в ПУЕТі. Сказали, що намагалися потрапити на прийом до ректора (Олексія Нестулі), але з ними поговорила викладачка, яка читала на цих курсах, запропонувала вступити до них в приватний виш.
Оборудки із закупівлями для шкіл. Ініціатива Полтавської міськради щодо виділення за 8 мільйонів гривень з бюджету Полтави (3 млн 465 тис. грн – на дитсадки, 4 млн 535 тис. грн – на школи) декларувала зняття фінансового тягара з батьків і припинення поборів. Але побори з батьків не припинилися. Управління освіти порадило самостійно знайти товари, які закупили.

Видання «Полтавщина» попросило тоді ще заступницю міського голови Світлану Нестулю надати звіт про використані 8 млн грн, які додатково виділили із бюджету на шкільні та дошкільні начальні заклади Полтави у 2019 році. При цьому начальник управління освіти засвідчив, що господарчі товари за бюджетний кошт  заклади вже отримали. Куди поділися 8 мільйонів гривень з бюджету Полтави? 

Нагадаємо, що зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища карається арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, із штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Проте зловживання владою не бачить ані прокуратура, ані нова Зе-команда. Навіть навпаки – ми бачимо у списках Зе-команди на місцевих виборах і Світлану Нестулю, і  Юрія Нестулю. Останній відкрито декларує продовження теми «освіти для дорослих» і те, що з 2015 року «працює в напрямку реформ в Україні». Про які зміни вони говорять, якщо останні 5 років саме вони були при владі? Зміни не почнуться на краще, доки корупціонери будуть керувати місцевою громадою.