Газові та піщані схеми «короля бензоколонки» Юрія Дмитруня завдають мільйонні збитки державі

431321

Останніми роками корупційна діяльність керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Дмитруня Юрія Олександровича загрожує не тільки мільонними збитками державі від «кришування» діяльності нелегальних автогазозаправних підприємств (АГЗП), що займаються роздрібною реалізацією скрапленого газу на території Києво-Святошинського району Київської області, але й несуть реальну загрозу безпеці громадян. На це вказують численні нижченаведені факти.


За наявними даними, керівник Києво-Святошинської місцевої прокуратури Дмитрунь Юрій Олександрович, використовуючи свої владні повноважння, всупереч інтересам служби, керуючись корисними мотивами, діючи умисно та усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою незаконного збагачення шляхом отримання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у великому розмірі, вимагав та на постійній основі щодекадно одержував неправомірну вигоду у визначеному розмірі від власників нелегальних автогазозаправних підприємств (АГЗП), що займаються роздрібною реалізацією скрапленого газу на території Києво-Святошинського району Києвської області.

З метою отримання неправомірної вигоди від власників нелегальних АГЗП прокурором Ю.Дмитрунем використовуються посередники. Одним із них виступає його молодший брат – Дмитрунь Дмитро Олександрович, який отримує від «ділків» конверти із грошовими коштами та пояснювальними записками із розрахунками неправомірної вигоди, з урахуванням обсягів реалізованого скрапленого газу у вказаний період. При цьому Дмитро Дмитрунь усвідомлює протиправність своїх дій, оскільки є обізнаним з усіма деталями злочинного плану свого старшого брата – Ю.Дмитруня. 

Згідно умов негласної корупційної угоди, власники нелегальних АГЗП, які незаконно розмістили на території Києво-Святошинського району Київської області автозаправні газові комплекси та здійснюють роздрібну реалізацію скрапленого газу для подальшого безперешкодного здійснення своєї підприємницької діяльності та непритягнення до передбаченої законодавством відповідальності, а також за невжиття заходів щодо демонтажу обладнання такого комплексу або за повернення демонтованого обладнання та не проведення перевірок підприємств з боку  контролюючих, правоохоронних та інших державних органів, надають довіреним особам Ю.Дмитруня неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів з розрахунку 40 копійок з кожного літра реалізованого скрапленого газу, а за умови збільшення ціни скрапленого газу – ще 25 копійок з літра реалізованого скрапленого газу за кожні 50 копійок збільшення ціни.

Встановлено, що Ю.Дмитрунь отримує неправомірну вигоду від наступних суб’єктів господарювання, які незаконно здійснюють роздрібну реалізацію скрапленого газу на території Київської області, зокрема:

1. ТОВ «Енерджі газ» (ЄДРПОУ 40883679, встановлені місця нелегальної роздрібної реалізації скрапленого газу: Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Магістральна 11; с. Крюківщина, вул. Булакова 1-В; с. Святопетрівське, вул. Чорновола, 8-А; м. Вишневе, вул. Київська 1/2; м. Вишневе, вул. Соборна, 118-А; м. Вишневе, вул. Чорновола 46-Б; с. Софіївська Борщагівка, вул. Садова 48-А; с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Леніна); підприємство належить екс-нардепу VII скликання від БЮТ Кутовому Вячеславу Григоровичу через ПП «Васко» (ЄДРПОУ 19423588).

2. ТОВ «Тайм-Газ» (ЄДРПОУ 40157693, встановлені місця нелегальної роздрібної реалізації скрапленого газу: Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Чорновола, 52; м. Вишневе, вул. Чорновола, 51-В; м. Вишневе, вул. Чорновола 46/1; с. Крюківщина, вул. Балукова 1-В), підприємство, що через підставних осіб, належить екс-нардепу VII скликання від БЮТ Кутовому Вячеславу Григоровичу та його дружині – Кутовій Олені Миколаївні;

3. ТОВ «Нафтогазгрупа» (ЄДРПОУ 38966284, встановлені місця нелегальної роздрібної реалізації скрапленого газу: Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Чорновола, 48), підприємство, через підставних осіб, належить Дегтяру Віталію Йосиповичу та його партнеру Задерейко Андрію Івановичу, депутату Київської міської ради VIII скликання від фракції «Єдність».

4. ТОВ «Нафтогаз-2» (ЄДРПОУ 34647812, встановлені місця нелегальної роздрібної реалізації скрапленого газу: Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Набережна, 5; с. Демидів, вул. Вербова, 1; с. Димер, вул. Соборна б/н; с. Осещина а/д Київ - Чернігів; с. Пірнове, вул. Київська, 27), підприємство, через підставних осіб, належить Дегтяру Віталію Йосиповичу;

5. ТОВ «Смарт Газ» (ЄДРПОУ 39844542, встановлені місця нелегальної роздрібної реалізації скрапленого газу: Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Булакова, 7; с. Софіївська-Борщагівка, вул. Київська 50/1; с. Софіївська-Борщагівка, вул. Південна 8; с. Крюківщина, вул. Зоряна 2; с. Гурівщина автодорога Київ-Житомир); підприємство контролюється Гдичинським Богданом Петровичем, головою наглядової ради «Індустріалбанку» (з 21.04.2018), головним радником Голови Правління ПАТ «Укрнафта» (з 2016 р.), екс-заступником Голови Правління ВАТ «Укрнафта» (2003-2010), колишнім заступником Міністра юстиції України (за часів О.Лавриновича), екс-заступником Голови Правління ПАТ «Укрнафта» (2014-2016) довіреною особою І.Коломойського;

6. ТОВ «ЛПГ-Груп» (наразі ТОВ «Зойрис», ЄДРПОУ 40716113, встановлені місця нелегальної роздрібної реалізації скрапленого газу: Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, 6; Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Набережна, 22-Д; м. Вишгород, вул. Набережна, 4-Б).

Посадові особи зазначеного ТОВ також є фігурантами кримвінального провадження 12015100080001971 відкритого 02.03.2015 Святошинським УП ГУ НП у м.Києві, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України («Самоправство», самовільне будівництво АГЗП, самоправне зайняття земельної ділянки, умисно ставлення себе на місце її власника, розпорядження ділянкою на свій розсуд тощо).

7. ТОВ «Прогресгаз Україна» (ЄДРПОУ 39457622, встановлені місця нелегальної роздрібної реалізації скрапленого газу: Обухівський район, м. Обухів, вул. Київська 78).

Варто зазначити, що посадові вищвказаних суб’єктів господарчої діяльності неодноразово, починаючи з 2015 року, потрапляли в поле зору правоохоронних органів України.

Посадові особи вищезгаданих підприємств виступали фігурантами кримінального провадження № 12015100080001971, відкритого 02.03.2015 Святошинським УП ГУ НП у м.Києві, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України («Самоправство», самовільне будівництво АГЗП, самоправне зайняття земельної ділянки, умисно ставлення себе на місце її власника, розпорядження ділянкою на свій розсуд).

Окрім того, Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України на підставі матеріалів Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000001409 від 13.05.2017 за фактом зловживання службовим становищем службовими особами Київської міської державної адміністрації, окремими працівниками правоохоронних органів міста Києва та Київської області за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364 КК України.

Головним управлінням Держпраці у Київській області листом від 26.06.2017 за №11/2/6597 надано інформацію щодо відсутності у вищеперерахованих суб’єктів господарювання дозволів на виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Варто зазначити, що розмір завданої державі шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття власниками нелегальних АГЗП земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; проведення будівельних робіт зі спорудження нелегальних АГЗП в порушення вимог чинного законодавства, ухилення від оподаткування, оцінюється в сотні мільонів гривень

Окрім того, господарча діяльність власників нелегальних АГЗП, в порушення вимог безпечної експлуатації технологічного обладнання на АГЗП на території Києво-Святошинського району (в т.ч. через: -експлуатацію у вибухонебезпечних зонах АГЗП електрообладнання загального призначення (на колонках АГЗП встановлено сигнальні лампи без відповідного ступеню вибухозахисту); - не проведення виміру електричного опору заземлюючих пристроїв АГЗП у встановлені терміни, використання для зливу палива з паливно-роздавальних колонок не електропровідних гнучких зливних рукавів, які не заземлено у встановленому порядку; - демонтаж контактних пристроїв для приєднання заземлюючого пристрою, які використовуються для заземлення автоцистерн під час зливу скрапленого газу до резервуарів АГЗП, не здійснення заземлення автоцистерн під час зливу скрапленого газу до резервуарів АГЗП, використання не електропровідних гнучких зливних рукавів, який не заземлено у встановленому порядку та інші), створюють потенційну загрозу загибелі людей або настання інших тяжких наслідків. Про що, зокрема, свідчать дані з відкритих джерел щодо діяльності одного з вищезазначених підприємств – ТОВ «Нафтогаз-2».

Значні джерела інформації вказують також на, що Ю.Дмитрунь «кришує» також діяльність нелегальних видобувачів піску, що працюють на піщаних кар’єрах Київської області, в т.ч. в с. Хотянівка, Ходосівка, смт.Козин, с.Погреби, с.Рожни тощо.

Зокрема, встановлено, що Дмитрунь як особисто, так і через мережу посередників, щомісяця отримує від нелегальних видобувачів піску в Києво-Святошинському районі неправомірну вигоду у вигляді 30-40 % від обсягів видобутого піску за непритягнення їх до кримінальної відповідальності та/або за закриття кримінальних проваджень у суді.    

Щорічно в Київській області, нелегально видобувають близько 7 млн. тонн піску на суму до 15 млн. доларів США. Протягом 2016-2017 років ГУ НП в Київській області було порушено більше 50-ти кримінальних проваджень і більше 10-ти справ відкрила Київська обласна прокуратура. Проте нелегальний пісочний бізнес продовжує доволі успішно працювати в Київській області.

Наразі існує декілька схем незаконного видобутку піску. Так, у відповідності до першої «сірої» схеми, підприємство, що має дозвільні документи на розробку одного конкретного кар’єра, видобуває пісок на території в кілька разів більшій, ніж це визначено дозвільною документацією. Про це добре знають представники правоохоронних органів, але вдіяти нічого не можуть – припинення роботи підприємства – це цілком прерогатива прокуратури. Як правило, частка прокурорського «даху» - третина прибутку від продажу «лівого» піску.

Згідно із другою «чорною» схемою, пісок взагалі видобувається без будь-яких дозвільних документів, як правило, зовсім відкрито в глухих місцях Київської області. У цьому випадку частка прокуратури набагато більша – половина доходів від продажу піску.

Третя схема – це намивання річкового піску під виглядом проведення «днопоглиблювальних робіт». У цьому випадку частка прокурорських також складає одну третину від видобутого піску.

Крім того, прокурор Дмитрунь отримував неправомірну вигоду від закриття вже розпочатих Києво-Святошинською місцевою прокуратурою кримінальних проваджень за ч. 2, 3 ст. 239-2 та ч. 1 ст.240 КК Українипо фактам незаконного видобутку піску. Непрямим чином про це вказує часто свідоме самоусунення прокурорів Києво-Святошинської місцевої прокуратури від підтримки звинувачень у суді кримінальних проваджень, розпочатих по вищезгаданим статтям кримінального кодексу України.  

В цьому йому допомагає голова Києво-Святошинського районного суду Київської області Дубас Тетяна Володимирівна, яка, використовуючи свої владні повноваження, надає своїм підлеглим вказівки щодо винесення завідомо неправомірних суддівських рішень по кримінальним провадженням.

Скандальну популярність Т.Дубас отримала після журналістського розслідування журналістів програми «Наші гроші» - «Гектар Дубас».

По суті,  Ю.Дмитрунь та Т.Дубас фактично впливали на хід досудових розслідувань у наступних кримінальних провадженнях:

- КП № 42016111200000917 розпочате 09.12.2016 Вишгородським відділом Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.240 КК України (порушення встановлених правил охорони надр, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи довкілля, а також незаконне видобування корисних копалин, крім загальнопоширених) за фактом незаконного видобутку посадовими особами ТОВ «Укрбудтрестсервіс» (ЄДРПОУ 34429737) піску на річці Десна поблизу населених пунктів Осещина, Хотянівка та Погреби по заяві журналістів ТОВ «1 Ньюс» №002/28 від 09.12.2016.

За цим кримінальним провадженням було проведено всього лише два судових засідання: 07.04.2017 та 14.04.2017 .

Фактично, керівництво Києво-Святошинської місцевої прокуратури самоусунулося від підтримки обвинувачення в суді посадових осіб ТОВ «Укрбудтрестсервіс» в незаконному видобутку піску на р.Десна поблизу населених пунктів Осещина, Хотянівка та Погреби. Вказане зумовлено передусім тим, що діяльність вказаного підприємства знаходиться в орбіті комерційних інтересів окремих впливових політиків України.

Протягом 04.10.2006 по 02.07.2015 компанія ТОВ«Укрбудтрестсервіс»(ЄДРПОУ 34429737)належало нардепу Я.Москаленко та його помічнику Кикотю Вадиму Олександровичу, а починаючі з 13.12.2017 – належить помічнику та довіреній особі нардепа Н.Шуфрича – Черепані Вячеславу Михайловичу.

Згадана компанія має від Держгеонадра України відповідні спеціальні дозволи на розробку родовища пісків на ділянці русла з 6 км по 11 км від гирла р. Десна, а також на розробку Осещанського родовища руслових пісків у Вишгородському та в Броварському районах Київської області. 

- КП № 12016110200002167, розпочате 07.06.2016 Києво-Святошинським відділом поліції ГУ НП в Київській області за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.240 КК України по факту незаконного видобування ТОВ «Петра Класік» (ЄДРПОУ 40254511) піску в с.Ходосівка, Києво-Святошинського району Київської області по заяві журналістів «Стоп Корупції».

Зокрема, встановлено, що посадові особи ТОВ «Петра Класік» (ЄДРПОУ 40254511), за допомогою орендованих у ТОВ «Енігма Інтернешнл» (ЄДРПОУ 39271456) та ТОВ «СВР Групп» (ЄДРПОУ 38265775) землесосних снарядів,здійснювали незаконне видобування піску на водовідвідних, меліоративних каналах осушувальної системи в с.Ходосівка, Києво-Святошинського району Київської області, який потім, під виглядом вивезення супутньої суміші (деградованої піщано-мулової ґрунтової суміші) вивозили звідти до м.Києва для подальшої реалізації.

Вказані протиправні дії вчинялись посадовими особами ТОВ «Петра Класік» під виглядом здійснення господарської діяльності з виконання інвестиційного договору з Державним підприємством «Укрводсервіс» Держводагентства України № 01/08/16 від 01.08.2016 щодо реконструкції водовідвідних каналів осушувальної мережі з метою захисту від підтоплення територій Ходосіївської сільської ради.

У порядку ст.36, 93, 222 КПК України до матеріалів кримінального провадження №12016110200002167 приєднано копії матеріалів кримінальних проваджень №12017110200003207 від 31.05.2017 та №12017110200003262 від 01.06.2017.

Варто зазначити, що представники Києво-Святошинської прокуратури всіляко затягували судовий процес з розгляду вказаного кримінального провадження через систематичну не явку на судові засідання, що стало причиною численних скарг з боку адвокатів підприємств ТОВ «Петра Класік», ТОВ «Енігма Інтернешнл» (ЄДРПОУ 39271456) та ТОВ «СВР Групп» (ЄДРПОУ 38265775). Жодних підозр висунуто не було. 

- КП № 42016111200000626, розпочате 17.08.2016 СВ Обухівським ВП ГУ НП в Київській області за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 239-2 КК України за фактом незаконного видобутку піску в с.Трипілля Обухівського району Київської області. Вказане кримінальне провадження, на підставі постанови про об’єднання матеріалів досудових розслідувань від 12.09.2016 було об’єднано з матеріалами досудового розслідування від 09.04.2016 і йому було присвоєно єдиний реєстраційний №12016110230000528.

- КП № 12016110230000528, розпочате 09.04.2016 СВ Обухівським ВП ГУ НП в Київській області за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1, 2 ст. 239-2 КК України по факту незаконного видобутку посадовими особами ТОВ «Семфлот» та подальшій перевалці піска на території громадського пляжу на р.Дніпро в с. Трипілля Обухівського району по заяві ВГУ «Бюро з питань захисту екології та здоров’я».

На території громадського пляжу на р. Дніпро, що розташований в с. Трипілля Обухівського району Київської області посадовими особами ТОВ «Семфлот» здійснюється видобуток піску, а в подальшому перевозиться баржами на берег р.Дніпро в селі Трипілля, де за допомогою перевантажних  кранів та самоскидів здійснюється перевалка і складування піску на декількох майданчиках, одним із яких в адміністративних межах Трипільської сільської ради Обухівського району є територія земельної ділянки з кадастровим номером 3223188000:01:045:0017. В подальшому пісок реалізується підприємствам-споживачам. 

- КП№12016110230000891, розпочате 01.07.2016 Обухівським ВП ГУ НП в Київській області за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 239-2 КК України (незаконне заволодіння поверхневим (ґрунтовим) шаром земель водного фонду в особливо великих розмірах шляхом намиву ґрунту за допомогою земснарядів та іншої техніки (т.зв. гідронамивів) по факту незаконного видобутку посадовими особами ТОВ «Затишне» (ЄДРПОУ (32077891) піску в Київській області в Обухівському районі в смт. Козин по вул. Старокиївська б/н. Зміст згаданого КП викладено в Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/Review/59936499).

Невстановленими особами з території земельної ділянки, розташованої в смт Козин по вул. Старокиївська, що знаходиться в оренді на 49 років у ТОВ «Затишне»,  за допомогою автомобіля марки «HOWO», модель ZZ 3407- S 2867, здійснювалося незаконне заволодіння землями водного фонду, а саме: піску, який вивозять з території. За наявною інформацією, вказаний пісок вивозиться на територію підприємства ТОВ «М-Квадро» (ЄДРПОУ 34386044), яке розташовано за адресою: Київська область, Обухівський район, м. Обухів, вул. Промислова, 3. 

- КП № 12015111040001584, розпочате 09.09.2015 СВ Васильківського відділу поліції ГУ НП в Київській області за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.239-2 КК України (незаконне заволодіння поверхневим (ґрунтовим) шаром земель водного фонду в особливо великих розмірах шляхом намиву ґрунту за допомогою земснарядів та іншої техніки (т.зв. гідронамивів), по факту незаконного видобутку посадовими особами МПП «Фенікс» піску на річці Стугна в селі Мала Салтанівка Васильківського району Київської області. Зміст згаданого КП викладено в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

У березні 2017 року адвокат Горбан Віктор Михайлович, який діє в інтересах директора МПП «Фенікс» звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області зі скаргою  на бездіяльність прокурорів Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області через систематичні не явки на судові засідання, хоча про час слухань їх повідомляли належним чином.

Свої вимоги він мотивував тим, що прокурор Києво-Святошинської місцевої прокуратури всіляко ухиляється від прийняття протягом триденного строку процесуального рішення про закриття кримінального провадження, внаслідок спливу граничних строків досудового розслідування та відсутність даних про причетність директора МПП «Фенікс» до вчинення злочину передбаченого ч.3 ст. 239-2 КК України, не відповідає вимогам кримінального процесуального закону.

Заслуговує на увагу той факт, що посадові особи МПП «Фенікс» вже виступали фігурантами аналогічного КП за № 12014110000000131 відкритого 05.05.2014 за ч.3 ст. 239-2 КК України.  

Окрім того, кримінальне провадження № 12014110140000771 розпочате 26.04.2014р за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239-2 та ст. 240 КК України.

Встановлено, що одним із посередників у корупційних відносинах між Ю.Дмитрунем та фігурантами кримінальних проваджень виступали його довірені особи: Сєров Сергій Леонідович, колишній заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області, який відповідав за «збір» коштів з підприємців, що займаються нелегальним видобутком піску в Києво-Святошинському районі. Два інших підручних Ю.Дмитруня – Сідашов Олександр Валерійович та Цисаренко Олександр Олександрович відповідали за реалізацію «замовних» кримінальних проваджень в економічній сфері.

Заслуговує на увагу той факт, що представники вказаної прокуратури у серпні 2016 року вже потрапляли в поле зору Управління з розслідування злочинів, вчинених працівниками органів прокуратури ГПУ. 

Тож, в той час коли скраплений газ на заправках в Україні продовжує стрімко доржчати, ділки в «прокурорських погонах» продовжують заробляти на зубожінні українського народу.